Dominikanie Kraków

  1. Strona główna
  2. Dominikanie
  3. Kościół św. Idziego
Rozmiar czcionki: A A A

Dominikanie

I. Dziedzictwo
Od roku 1595 bracia z klasztoru krakowskiego opiekują się kościołem św. Idziego, w pobliżu wzgórza wawelskiego. Kościół został wybudowany przez księcia krakowskiego Władysława Hermana jako dziękczynienie po urodzeniu się jego syna Bolesława Krzywoustego w r.1085.
Obecny gotycki z początku w. XIV jest jedną z pierwszych budowli ceglanych w Krakowie. Dzisiejszy wygląd jest rezultatem kilkakrotnej przebudowy. Kościół gruntownie odnowiony w latach 1982-86.

II. Zabytki
Obraz Patrona kościoła św. Idziego z początku w. XVII niewiadomego autora. Obraz ten w przeszłości otoczony był czcią i uważany za cudowny. W pierwszej połowie w. XX, były przy nim wota.
Stalle w prezbiterium z różnobarwnych marmurów, wapienia pińczowskiego, piaskowca i alabastru, z późnorenesansowego, baldachimowego nagrobka św. Jacka z jego kaplicy w kościele oo. Dominikanów w Krakowie, zestawionego w kościele św. Idziego w r. 1629.
Ołtarz główny, późnorenesansowy z początku w. XVII, o schemacie tryptyku z ornamentem okuciowym i figurami świętych oraz dwa ołtarze barokowe i ambona z tego samego okresu, z gwiaździstym baldachimem i figurą św. Jana na szczycie.
Krucyfiks z około r. 1520 i figury Matki Boskiej i św. Jana z około r. 1470, na barokowej siedemnastowiecznej belce o wykroju trójlistnym.
Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z w. XVI na desce i inne bardzo ciekawe zabytki gotyckie, renesansowe, barokowe i współczesne.

III. Działalność
1. Msze św. w niedziele i święta: w języku polskim o godz. 9. i 12., oraz w języku angielskim o godz. 10.30
Msze św. w święta kościelne przypadające w tygodniu o godz. 18.
Msze św. w dni powszednie, w zależności od potrzeb, względnie po ogłoszeniu, w niedzielę.
2. Adoracja Najświętszego Sakramentu z Mszą świętą i homilią w drugi poniedziałek każdego miesiąca o godzinie 19., względnie po ogłoszeniu w niedzielę.
3. Sakramenty: spowiedź św. przed i po Mszy św. Chrzest św. i ślub, po wcześniejszym zgłoszeniu w zakrystii.
4. Odpust Patrona kościoła św. Idziego, w pierwszą niedzielę września.
5. Organizacja i miejsce koncertów muzycznych, po wcześniejszym ich ogłoszeniu w kościele.
6. Zakrystia czynna:

  • w niedziele i święta w godz. 9-13
  • od wtorku do piątku w godz. 10-13 i 15-17
  • w sobotę w godz. 10-13

7. Zwiedzanie kościoła: od wtorku do piątku w godz. 10-13.

IV. Inne informacje
Rektor kościoła: o. Tomasz Gałuszka OP
Kościelny: p. Laurenty Józef Kupiec

Venti - Agencja Interaktywna